pl en de fr

Urząd Dzielnicowy

W ramach realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego 2021 „Defibrylatory dla Żoliborza – bezpieczny mieszkaniec” w czterech placówkach publicznych na Żoliborzu zamontowane zostały nowe automatyczne defibrylatory AED.

Spójność, przejrzystość i wygoda, to cechy nowego portalu informacyjnego Warszawy, który w tym roku zastąpi dotychczasową stronę miejską oraz wszystkie strony 18 dzielnic, w tym Żoliborza. Strona Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy dostępna jest już pod nowym adresem zoliborz.um.warszawa.pl.

Żoliborski ZGN rusza z autorską akcją mającą na celu zachęcanie mieszkańców lokali komunalnych do oszczędzania wody. Pierwszych 60 mieszkańców, którzy wypełnią formularz na stronie www.zgnzoliborz.waw.pl/dbamyrazem otrzyma bezpłatne urządzenie napowietrzające wodę. Domowy perlator pozwala ograniczyć zużycie wody nawet o 50 proc.

Postępujące zmiany klimatu, globalne ocieplenie, susza hydrologiczna, a co za tym idzie sukcesywne obniżanie poziomu wód gruntowych stwarzają z roku na rok zagrożenie okresowymi niedoborami wody. Wydaje się, że woda w kranie była, jest i będzie. Tymczasem woda jest bardzo cenna, a jej zasoby w Polsce kurczą się. Już w 2030 r. ilość wody użytkowej w Polsce ma być o 40 proc. niższa od zapotrzebowania na nią. To znaczy, że będziemy mieli prawie o połowę mniej wody do dyspozycji w codziennym życiu.

Dlatego już dziś ZGN Żoliborz chce zachęcić mieszkańców do rozsądnego gospodarowania wodą i jej oszczędzania z myślą o przyszłości swojej i swoich najbliższych. Poprzez swoją akcję chce zwrócić uwagę na zasoby wody słodkiej, które nie są niegraniczone. Akcja ma także na celu rozwijanie świadomości oraz postaw proekologicznych wśród mieszkańców budynków zarządzanych przez ZGN.

Jak oszczędzać wodę?

  • Naprawiaj niesprawny kran. Nawet 13 litrów wody może wykapać cieknący kran.
  • 150-200 litrów wody pochłania kąpiel w wannie. Szybki prysznic to ¼ tego zużycia.
  • Zakręcaj kran podczas mycia zębów. Mycie zębów powinno zajmować co najmniej 2 minuty, a w tym czasie, przy odkręconym kranie, wypływa nawet 9 litrów wody.
  • Jeśli masz zmywarkę – nie zmywaj naczyń ręcznie. Zmywarka potrzebuje ok 10 litrów do umycia naczyń, które w przypadku zmywania ręcznego pochłonęłyby nawet 90 litrów.

Oszczędzanie wody to nie tylko pozytywny wpływ na otaczające nas środowisko, ale również na zawartość naszego portfela.

Wystartowała 8. edycja budżetu obywatelskiego. W tegorocznej edycji mieszkańcy Żoliborza zgłosili 62 pomysły, a do głosowania dopuszczone zostały 32 projekty. Środki przeznaczone na realizację budżetu obywatelskiego na Żoliborzu w 2022 roku to 1 mln 871 tys. 502 zł.

Tylko do 29 czerwca br. można składać wnioski o oddłużenie mieszkania komunalnego. W ramach II edycji programu „Restrukturyzacja zadłużenia w mieszkaniach komunalnych” możliwe jest uzyskanie umorzenia nawet 60 proc. kwoty zadłużenia. Na Żoliborzu obecnie zawartych jest 118 umów o restrukturyzacji zadłużenia.

  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza