08-06-2021

„Niepodległa Polska. Zjednoczona Europa” nowa wystawa w Galerii Przystanek

W 32. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989, które przyniosły zwycięstwo „Solidarności” i ostatecznego upadku porządku PRL, w Galerii Przystanek przy Parku im. Stefana Żeromskiego, Zarząd Dzielnicy Żoliborz wraz z Olgierdem Łukaszewiczem, założycielem Fundacji My Obywatele Unii Europejskiej im. W.B. Jastrzębowskiego w obecności radnych, zaproszonych gości i mieszkańców, uroczyście otworzyli wystawę „Niepodległa Polska. Zjednoczona Europa”. 

Wystawa przedstawia myśli z „Konstytucji dla Europy” napisanej w 1831 roku przez Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego – prekursora idei zjednoczonej Europy. Przesłanie, że tylko wolne narody i wolni obywatele mają udział w tworzeniu solidarnej i otwartej Europy – a solidarna i zjednoczona Europa jest gwarancją dobrego, bo bezpiecznego życia zostało oparte na wizjonerskim dokumencie stworzonym ponad 190 lat temu. Wówczas Jastrzębowski, uczestnik bitwy pod Olszynką Grochowską, świadomy obywatel zniewolonej ojczyzny, stworzył wizję solidarnej i otwartej Europy, w której zapisał: „Pokój w  Europie jest trwały i wieczny; głównym jego celem będzie zatamować na wieczne czasy rozlew krwi ludzkiej, czyli położyć koniec  barbarzyństwu.”

Wystawa „Niepodległa Polska. Zjednoczona Europa”, to 12 plansz, na których zawarte zostały słowa i wyobrażenia Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego o Europie zjednoczonej, solidarnej, bezpiecznej, równej i otwartej dla wszystkich obywateli i narodów. Znajdują się na nich nawiązania do współczesnych artykułów z Traktatu o Unii Europejskiej i wypowiedzianych ponad 120 lat później słów Roberta Schumana, Alicida de Gasperi oraz Jana Pawła II potwierdzających słuszność i aktualność idei Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego. 

Wojciech Bogumił Jastrzębowski – prekursor idei zjednoczonej Europy. Żył  w latach 1799-1882, mieszkał  na Marymoncie i pracował w tutejszym Instytucie Agronomicznym i Leśnym na Marymoncie, z którego wywodzi się obecna Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Patriota i świadomy obywatel. Autor Traktatu „O wiecznym pokoju miedzy narodami”, który składał się z 77 artkułów - Konstytucja dla Europy. Został opublikowany 3 maja 1831 r. w rocznicę majowej Konstytucji.

Czy myśli W.B. Jastrzębowskiego o Europie wspólnej, równoprawnej i bezpiecznej  zostały potwierdzone? Czy udział Polski w jednoczeniu się Europy solidarnej i otwartej jest oczywisty? Zapraszamy do obejrzenia wystawy przygotowanej przez Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy i Fundację My Obywatele Unii Europejskiej im. W.B. Jastrzębowskiego.