pl en de fr
01-06-2021

Żoliborz włącza się w akcję „Przeciw pijanym kierowcom!”

Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy przyłącza się do akcji „Przeciw Pijanym Kierowcom!”. Kierowcy odbierający prawo jazdy otrzymają pakiet ulotek informacyjnych poświęconych profilaktyce prowadzenia pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz zawieszkę zapachową z logo kampanii.

Ulotki i broszury informacyjne wyłożone będą również na stojaku przy wejściu do budynku Urzędu oraz w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym przy ul. Gdańskiej 4 w Warszawie. Tam czekają także eksperci z zakresu uzależnień i przeciwdziałania przemocy w rodzinie, który odpowiedzą na wszelkie pytania. Uwaga – nakład ulotek jest ograniczony!

Według danych przedstawianych w kampanii społecznej „Przeciw Pijanym Kierowcom!” statystyczny Polak wypija rocznie 9,55 litra 100% alkoholu. To więcej niż w oficjalnych statystykach dotyczących czasów „słusznie minionych”, o których mówi się dziś otwarcie, że był to czas rozpijania się społeczeństwa z powodu zapaści gospodarczej i niepewnej sytuacji politycznej. W latach 1979–1980 spożycie alkoholu oscylowało powyżej 8 litrów na osobę.

Stres i napięcie związane z panującą epidemią sprawiają, że wiele osób coraz częściej sięga po alkohol. Policja codziennie odnotowuje przypadki nietrzeźwości na drogach, nieustannie dochodzi na nich do śmiertelnych wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców. Dla wielu kierowców usprawiedliwia jazdę po alkoholu sytuacją pandemiczną: „przecież ruch jest mniejszy, nic się nie stanie”. Do tego dochodzi złudne poczucie braku kary. Te wszystkie czynniki sprawiają, że przeciwdziałanie nietrzeźwym kierowcom jest teraz szczególnie istotne. 

Poza akcją informacyjną, latem podczas planowanych imprez plenerowych, mieszkańcy Żoliborza będą przygotowywane są dodatkowe wydarzenia związane z profilaktyką prowadzenia pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu. Będzie możliwe m.in. zbadanie swojego refleksu na symulatorach diagnostycznych, sprawdzić swoje wrażenia i doznania podczas prowadzenia wirtualnego pojazdu w symulowanej sytuacji upojenia alkoholowego czy odczuć skutki dachowania samochodu lub silnego szarpnięcia pasów przy uderzeniu w przeszkodę.

Dodatkowo, w ramach kampanii „Przeciw pijanym kierowcom!” planowane jest szkolenie dla uczniów Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 3 w Warszawie, podczas którego przyszli młodzi kierowcy oraz osoby zajmujące się motoryzację zawodowo, dowiedzą się jakie konsekwencje prawne i społeczne niesie ze sobą jazda na tzw. „podwójnym gazie”, jak trudno o prawidłowe reakcje pod wpływałem alkoholu i innych środkach psychoaktywnych, a także będą mogli spróbować swoich sił w symulatorach jazdy pod okiem instruktorów, jako kierowcy zaopatrzeni w „alkogogle”.

Zbliżają się wakacje, a więc czas beztroski i odpoczynku. Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami, że bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych zależy nie tylko od jakości pojazdów jakim się poruszamy, ale także naszego spokoju i opanowania, rozwagi i refleksu. Żaden nawet najnowszy system bezpieczeństwa nie zastąpi wypoczętego i trzeźwego ciała oraz umysłu. Reagujmy na kierowców dziwnie zachowujących się na drodze lub próbujących wsiąść do pojazdu w wyraźnym upojeniu alkoholowym. Wystarczy telefon na Policję lub telefon alarmowy 112. To nasza wspólna odpowiedzialność. Życzymy Państwu udanych i bezpiecznych wakacyjnych podróży i szczęśliwych powrotów do domu.

Szczegóły kampanii: http://przeciwpijanymkierowcom.pl/

  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza